motoraporter_00

Cofnięte liczniki to od samego początku jeden z większych problemów na rynku samochodów używanych. Z jednej strony nieuczciwi sprzedawcy, którzy za wszelką ceną chcą sprzedać wybrakowany towar, z drugiej strony kupujący szukający za wszelką cenę okazji.

Kupując samochód używany warto zdać sobie sprawę w czyhających na nas pułapek. Z danych zebranych przez naszych ekspertów wynika, że są miejsca w Polsce, gdzie strach kupować samochody. Oczywiście największym problemem są auta po „korekcie” przebiegu. Ten proceder od dawna jest plagą na rynku, niestety nic nie wskazuje na to, że w przyszłości to się zmieni.

Wszyscy wiemy, że przebieg samochodu to jedno z głównych kryteriów zakupowych. Większość naszych klientów deklaruje, że chciałaby nabyć samochód, który ma poniżej magicznych 200 tys. km przebiegu. Nieuczciwi sprzedawcy również mają tego świadomość i nie mając skrupułów cofają hurtowo liczniki sprzedawanych przez siebie aut.

Czym tłumaczą swoje zachowanie? Wysokimi wymaganiami kupujących! Oczywiście wszyscy jak jeden mąż przemilczają fakt, że sprowadzony „po taniości” samochód z przebiegiem 400 tys. km w magiczny sposób nabiera wartości po obniżeniu stanu licznika do 180 tys. km!

Niestety polskie prawo nie zakazuje cofania liczników. Karalne jest tylko nie informowanie kupującego o tym fakcie. „Tajemnicą poliszynela” jest, że sprzedawcy w większości przypadków nie pamiętają o przekazaniu tej istotnej informacji. To zresztą pokazują nasze wyniki.

Największy odsetek przypadków, w których eksperci MotoRaportera mieli podstawy sądzić o cofnięciu przebiegu sprzedawanego samochodu odnotowano w mazowieckim (55 proc.), dolnośląskim (47 proc.) i wielkopolskim (45 proc.). W gronie województw, w których eksperci najrzadziej podejrzewali cofnięcie licznika w sprawdzanych samochodach znalazło się województwo warmińsko-mazurskie (zdecydowany zwycięzca tej kategorii, z wynikiem na poziomie zaledwie 2 proc.) obok lubuskiego i świętokrzyskiego.

raport_motoraporter_specyfika rynkow regionalnych_06

Dlaczego stan licznika jest taki ważny? Jeżeli pominiemy uczciwość, to pozostają bardziej przyziemne sprawy. Auto z większym przebiegiem musi być trochę inaczej potraktowane podczas pierwszego przeglądu. Wiele części odpowiedzialnych za nasze i naszych bliskich bezpieczeństwo powinno być sprawdzonych lub wymienionych.

Samochód z wyższym przebiegiem, a więc bardziej wyeksploatowany sprzedawany jest po „rynkowej cenie” auta mniej zużytego. Logiczne, że samochód z dwukrotnie większym przebiegiem powinien być dużo tańszy, nić jego odpowiednik z tego samego rocznika, ale mniej używany. Niestety w Polsce przyjęło się, że auta kupuje się „po roczniku”, nie wg stanu technicznego. A co do stanu technicznego i zatajania prawdy w ogłoszeniach… to już inna historia.

Sprawdź nasze Raporty – porównaj i wybierz najlepszy!