ubezpieczenie
Kupno samochodu używanego nie kończy się na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Każdy właściciel auta musi pamiętać, aby kupić ubezpieczenia OC. O czym należy pamiętać, aby zapłacić jak najmniej?

Najgorszym pomysłem na zaoszczędzenie kilku złotych jest niekupowanie ubezpieczenia. Niestety wielu kierowców nie tyle wpada na ten pomysł, co go realizuje. Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w 2013 roku polscy kierowcy zapłacili łącznie 26 mln zł kary. Są na szczęście łatwiejsze metody na zaoszczędzenie pieniędzy na polisie OC.

Pięć pytań do tańszego OC

Czy mogę skorzystać z rabatu za bezszkodową jazdę?
Tak, dzięki długiej historii bezszkodowej jazdy można otrzymać nawet 60 proc. rabatu od podstawowej ceny ubezpieczenia. Co ważne, nawet jeśli posiadacz maksymalnej zniżki spowoduje wypadek lub kolizję, to posiadane przez niego przywileje nie wyzerują się, lecz wyłącznie obniżą, np. do 40 proc. upustu. Unikanie stłuczek w przyszłości pozwoli też na odzyskanie zniżki sprzed szkody.

Czy dostanę zniżkę za wykonywany zawód lub na dziecko?
To możliwe, ponieważ niektóre grupy kierowców z założenia mają taniej. Trzeba więc upewnić się, czy nie należy się do jednej z nich. Na przykład mniej za OC mogą zapłacić kierowcy zawodowi (-10 proc.). Spośród innych grup można wymienić rodziców dzieci poniżej 15. roku życia (- 7 proc.), nauczycieli (-5 proc.), pracowników administracji samorządowej (-5 proc.). Na wysokie rabaty mogą ponadto liczyć niekiedy pracownicy banków spółdzielczych (-30 proc.) oraz rolnicy (-20 proc.).

Czy opłaca mi się zmienić ubezpieczyciela?
Towarzystwa ubezpieczeń bardzo często przyznają tzw. zniżkę lojalnościową ze względu na staż kierowcy w danej firmie. Niektórzy ubezpieczyciele „nagradzają” natomiast upustem nowych klientów (np. -20 proc. w zależności od posiadanego pojazdu). Takie rabaty na pewno przynoszą kierowcom spore oszczędności, ale nie dają całkowitej pewności, że w innym towarzystwie składka i tak nie jest znacznie niższa. Z tą sprawą warto zwrócić się multiagnecji, która ma dostęp do wielu ubezpieczycieli i na poczekaniu wyliczy oraz wskaże najtańszą polisę.

nie godzili się

U którego ubezpieczyciela jest najtaniej?
Nie sposób wskazać jednego, najtańszego towarzystwa, bo każde z nich kalkuluje składki po swojemu. W zależności od ubezpieczyciela ten sam kierowca otrzyma przez to OC w skrajnie różnych cenach. Jak wynika z wyliczeń multiagencji CUK Ubezpieczenia, przykładowy kierowca z
Warszawy (30-letni posiadacz 100-konnego Forda Focusa z 2008 r. o pojemności 1,6l, który prawo jazdy ma od 10 lat, kupuje OC od 7 lat i do tej pory zawsze jeździł bezszkodowo) zapłaci za obowiązkową polisę przynajmniej 444 zł w jednym z towarzystw, ale w innym kupi dokładnie takie samo ubezpieczenie za 813 zł. Czyli sprawdzenie cen pozwoli mu zaoszczędzić 369 zł.

Czy będzie taniej, jeśli kupię też autocasco?
Bez wątpienia, ponieważ ubezpieczyciele przychylnie patrzą na osoby, które kupują kilka rodzajów ochrony. Do polisy OC można więc dodać autocasco, które chroni m.in. na wypadek kradzieży pojazdu czy konieczności naprawy własnego samochodu. Zniżki pakietowe obowiązują jednak nie tylko przy połączeniu OC z innymi ubezpieczeniami. Do obowiązkowej ochrony można równie dobrze dobrać polisę mieszkaniową, OC w życiu prywatnym czy NNW i otrzymać w związku z tym rabat na takich samych zasadach, jak w przypadku pakietu OC+AC.