mechanik

Kupując samochód używany możemy być pewni, że prędzej czy później trafimy do mechanika na tak zwany pierwszy przegląd. Jeżeli nie mamy zaufanego specjalisty warto wcześniej zapoznać się z rynkiem, aby świeżo kupiony „idealny model” nie trafił do tak zwanego „druciarza”.

Mechanicy w Polsce nie cieszą się najlepszą opinią wśród kierowców. To druga – zaraz po handlarzach samochodami używanymi – branża, na której niedociągnięcia narzekamy i którym nie do końca ufamy. Nic dziwnego skoro przy zakupie samochodu po raz pierwszy zdarza się nam trafić do nieuczciwego komisanta, tylko dlatego, żeby chwilę później spotkać mechanika, który postanowił sobie na naszym aucie trochę „dorobić”. Oczywiście nie każdy warsztat samochody prowadzą oszuści, ale pamiętajmy, że chodzi o nasze pieniądze i nasze życie – warto więc być ostrożnym

Zanim wybierzemy zakład, o którym nic nie wiemy warto wcześniej sprawdzić, jakie ma opnie w internecie, można podpytać znajomych lub odwiedzić fora danej marki, na których na pewno znajdziemy pomoc.

Szukając mechanika mamy do wyboru trzy możliwości – autoryzowany serwis, warsztat nieautoryzowany lub usługi „po znajomości”, czyli np. u sąsiada.

Na pewno dwie pierwsze opcje daję nam prawna gwarancję, możemy być pewni, że dostaniemy rachunek i w razie problemów możemy dochodzić swoich praw. Trzecia opcja jest mocno ryzykowna, ale na pewno najbardziej atrakcyjna finansowo – pod warunkiem, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie trafimy na osobę, która zamiast naprawić nasz samochód jeszcze bardziej mu zaszkodzi i potem wyprze się wszystkiego.

Warto również pamiętać, że obecnie różnice pomiędzy ASO, a warsztatami bez autoryzacji powoli się zacierają. W obu przypadkach dostaniemy gwarancję, w obu są wykwalifikowani mechanicy (w obi zdarzają się również niewykwalifikowani) i wszędzie jest dostęp do nowoczesnych narzędzi i sprzętu.

Unikajmy warsztatów działających na lewo. Dobra cena to jedyna rzecz, która nas tam najczęściej spotka.

Przed oddaniem samochodu w ręce serwisanta nie unikajmy rozmowy z nim. Warto wyczuć, czy będzie nas chciał naciągnąć czy podchodzi do sprawy konkretnie. Nie unikajmy tematu o kosztach. Oczywiście nie wszystko da się wycenić od razu, ale istnieje lista podstawowych czynności przy każdej operacji, którą można zaplanować i którą można skosztorysować.

Sprawdźmy, jakie samochody stoją u mechanika na placu. Jeżeli są droższe, możemy oczekiwać, że klienci ufają temu serwisowi powierzając mu drogie samochodu.

Z pewnością znalezienie dobrego mechanika, któremu możemy zaufać jest tak samo jest tak samo trudne, jak znalezienie dobrego samochodu na rynku używanych W tym drugim możecie zdać się na naszych specjalistów. Przynajmniej jeden problem będziecie mieli z głowy.