rozrząd
Ponad 80 proc. samochodów sprawdzonych przez ekspertów Motoraportera pochodziło z importu. Część z nich mają zatajoną lub sfałszowaną historię. Dlatego po zakupie samochodu używanego warto zadbać o pasek rozrządu. Zlekceważenie tego elementu może nas drogo kosztować.

Sam pasek rozrządu jest elementem stosunkowo tanim, ale jego zerwanie może spowodować w silniku tak dalece idące uszkodzenia, że w wielu przypadkach remont staje się nieopłacalny. Należy więc pamiętać o jego wymianie zaraz po zakupie samochodu używanego. Nie warto wierzyć książkom serwisowym, czy też zapewnieniom sprzedawcy.

Zdarza się, że nowi właściciele samochodu, chcąc zaoszczędzić kilka złotych, zlecają mechanikowi tylko wizualna kontrolę stanu paska rozrządu. Oczywiście nie ma pewności, że idealnie wyglądający pasek nie zerwie się następnego dnia.

Dlatego jeśli wymieniamy już pasek bardzo rozsądną i opłacalną w perspektywie czasu jest wymiana na nowe pozostałych elementów mechanicznych takich jak rolki napinacza i pompy wody, jeśli ta oczywiście napędzana jest przez pasek.

Zerwanie napędu rozrządu, łańcucha czy paska zazwyczaj nie wróży nic dobrego. Gdy konstrukcja silnika jest kolizyjna tzn. taka, gdzie po zerwaniu napędu rozrządu dochodzi do kolizji między zaworem a tłokiem najczęściej zostają uszkodzone zawory, często dochodzi do skrzywienia wałka rozrządu, a w ekstremalnych sytuacjach nawet wybicia dziury w tłoku.

Wymiana paska wraz z rolkami napinającymi w klasycznym silniku benzynowym może kosztować ok. 600-800 zł, to kwota znacznie niższa niż poważny remont silnika. Jeżeli pompa wodna napędzana jest tym samym paskiem, należy ją również wymienić, aby nie była powodem nieprzewidzianych problemów.