amortyzatory
Podczas zakupu samochodu używanego, oprócz jego stanu prawnego, powinniśmy sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Jednym z elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy są amortyzatory. Uszkodzone mogą wygenerować sporo kosztów już na początku eksploatacji nowego nabytku.

Amortyzatory to element samochodu, który nie ma łatwego żywota. Specjaliści twierdzą, że każdy z nich wykonuje 5 mln cykli roboczych na dystansie 10 tys. km. Do tego dochodzi kurz, błoto, woda i nieprzyjazne temperatury. Nic więc dziwnego, że amortyzatory mogą stracić swoją sprawność już po około 60 – 70 tys. km. Oczywiście wszystko zależy od warunków w jakich były eksploatowane. Nie warto więc przyjmować stałej granicy wytrzymałości tego elementu.

Z analiz Motoraportera wynika, że aż w 62 proc. przypadków stan auta deklarowany w ogłoszeniu nie zgadzał się ze stanem faktycznym. Nie warto więc wierzyć w zapewnienia sprzedawców co do stanu technicznego. Cofnięte liczniki to nadal swoista plaga na rynku samochodów używanych. W aż 44 proc. przypadków ekspert dokonujący oględzin miał podstawy podejrzewać, że w oferowanym samochodzie dokonano korekty stanu przebiegu. A im większy przebieg, tym gorszy stan amortyzatorów.

Clipboard02

Niesprawne amortyzatory to wydłużona droga hamowania, koła odrywające się od nawierzchni i podskakujące podczas ostrego hamowania i niepewnie prowadzenie się auta na zakrętach. Do tego dochodzą znaczne przechyły podczas zakrętów oraz efekt „pływania” i „bujania” auta oraz nierównomierne zużycie opon. Elektronika, która ma za zadanie wspomaganie kierowcy zaczyna „wariować”, gdyż nie wie jak interpretować zachowania układu jezdnego.

Amortyzatory sprawdza się na specjalnym stanowisku. Urządzenie do sprawdzania stanu amortyzatora znajduje się na każdej stacji diagnostycznej. Przyjmuje się, że sprawność na poziomie 50-80 proc. zalicza przegląd auta. Dopuszczana wartość minimalna to 40 proc. Dodatkowo warto pamiętać, że różnica pomiędzy sprawnościami wszystkich amortyzatorów nie powinna być większa niż 20 proc.

Przed zakupem takiego samochodu – szczególnie używanego – warto sprawdzić, ile kosztują do niego amortyzatory. Ich ceny bywają niekiedy szokujące, zwykle przekraczają 1500 zł za sztukę.