vin

Kupując samochód, wielu nabywców największą wagę przywiązuje do stanu lakieru, wyposażenia, czy innych elementów decydujących o atrakcyjnym wyglądzie. Jednak w pierwszej kolejności należy pamiętać o sprawdzeniu numeru VIN. Wyjaśniamy co to za numer i do czego służy.

To jeden z najważniejszych punktów do sprawdzenia przy zakupie samochodu. Numery VIN znajdują się w różnych miejscach, producenci umieszczają je według własnego uznania, dlatego warto wcześniej sprawdzić, gdzie ich szukać w samochodzie, który nas interesuje.

Trzeba też pamiętać, że czasem poza wybitym w podwoziu numerem, producent umieszcza tabliczkę znamionową. Jednak w łatwy sposób może ona zostać sfałszowana i dlatego zawsze należy szukać numerów wybitych na stałe.

VIN czyli Vehicle Identification Number, to numer, który jak odciski palców człowieka, pozwala zidentyfikować pojazd. Informacje w nim zawarte składają się trzech grup.

Trzy pierwsze znaki numeracji to WMI, czyli World Manufacturer Identifier – określają one producenta (np. TRU to Audi, VF1 to Renault, a 1FC to Ford Motor Company). Oczywiście jedna marka, może posługiwać się kilkoma różnymi znakami identyfikującymi i tak jest też w przypadku Forda, który używa trzech.

Kolejnych sześć znaków to VDS (Vehicle Descriptor Section). Mówią one między innymi o tym, jakie rodzaj nadwozia ma dany pojazd.

Ostatnie osiem pól to VIS (Vehicle Identifier Section) identyfikujący pojazd. Znajdują się w nim dane o roku produkcji, rodzaju silnika i napędu. Znajdziemy też numer seryjny pojazdu.

Istotne jest to, że w kodzie roku nie mogą występować litery: I, O oraz Q, ponadto nie używa się liter U i Z oraz cyfry 0. Dzieje się tak, ponieważ te litery i cyfry, łatwo jest ze sobą pomylić.

Dziewiąty znak kodu pozwala stwierdzić zgodność numerów i sprawdzić, czy były one przebite.

VIN to z pozoru ciąg różnych znaków, które nie mają ze sobą związku, ale tak naprawdę, to bardzo dokładny opis samochodu, z którego nawet można dowiedzieć się czy pojazd jest wyposażony w pasy i poduszki bezpieczeństwa.

Numer VIN znajduje się także w książce serwisowej pojazdu, karcie pojazdu oraz oczywiście w dowodzie rejestracyjnym.

Przeczytanie i przeanalizowanie wszystkich tych informacji nie jest łatwe. Trzeba znać kody i wiedzieć jak odczytywać poszczególne znaki.

Dla eksperta Motoraportera, to prosta sprawa i zajmuje kilka minut, dla laika zaś, to mozolna praca przy odszyfrowywaniu zapisanych danych. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do ekspertów. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i niejednokrotnie wielkich kosztów

Brak powiązanych wpisów.