gryzonie

Handlarze samochodów często ukrywają prawdziwy stan techniczny pojazdu, by uzyskać lepszą cenę w czasie sprzedaży. Każdy samochód w ogłoszeniach wygląda pięknie, ale w rzeczywistości wcale tak dobrze nie jest. Pewne usterki, takie uszkodzenia lakieru czy pęknięte szyby widać raczej od razu, ale inaczej jest z instalacją elektryczną.  Jej uszkodzenia mogą unieruchomić samochód, a w niektórych okolicznościach doprowadzić do pożaru. Sprawcami tego typu uszkodzeń często są zwierzęta, niszczące izolacje na kablach w samochodzie. Czasem trudno to dostrzec, a sama naprawa może być kłopotliwa, a koszty wysokie.

Jak wynika z naszych danych, w niektórych rejonach Polski nawet w ponad 80 proc. przypadków stan techniczny pojazdu, nie odpowiadał deklarowanemu w ogłoszeniu. Handlarze starają się ukryć prawdziwy przebieg, cofając liczniki, polerują lakier, by auto wyglądało lepiej. Sposobów i sztuczek jest wiele.

Jednak bywa i tak, że nawet handlarz o pewnych usterkach może nie wiedzieć, bo nie rzucają się w oczy. Chodzi o między innymi o poważne i niebezpieczne uszkodzenia instalacji elektrycznej, a także innych części samochodu, spowodowane przez zwierzęta, które zwłaszcza jesienią i zimą w poszukiwaniu ciepła często zaglądają pod maskę samochodów. Zdarza się to nawet kotom, ale niebezpieczne dla samochodu są przede wszystkim kuny, łasice i szczury. To one najczęściej gryzą kable, gumowe rurki czy poszycie pokrywy komory silnika.

https://www.youtube.com/watch?v=W9giNc2Pcl8

Dlaczego tak się dzieje? Otóż do produkcji elementów gumowych używa się silikonu, który wydziela zapach bardzo atrakcyjny dla niektórych zwierząt. To sprawia, że gryzą one kable i rurki w poszukiwaniu jedzenia.  Natomiast porwane poszycie klapy silnika, ma służyć do budowy gniazda, które najczęściej powstaje w okolicach filtra powietrza. Dlatego mechanicy często w tym właśnie miejscu znajdują resztki jedzenia, pozostawione przez planujących osiedlenie się tam intruzów.

O ile uszkodzenie poszycia nie stanowi wielkiego problemu i można z tym jeździć, to zupełnie inaczej jest w przypadku uszkodzonych kabli lub wężyków. Pogryzione przewody wysokiego napięcia mogą być przyczyna unieruchomienia samochodu, a nawet w razie zwarcia, prowadzić do jego pożaru. Koszt wymiany kabli to wydatek często kilkuset złotych.

Właśnie to spotkało pana Adriana, który napisał do nas maila (nas adres: media@motoraporter.com) opisującego całą sytuacją, który stał się inspiracją do tego wpisu. Jego nowa-używana Skoda Octavia w pewien chłodny poranek po prostu nie zapaliła. W tym przypadku koszt wymiany kabli  wyniósł około 500 złotych.

W dużo gorszej sytuacja znalazła się znajoma jednego z naszych ekspertów, której w Fordzie Focusie zwierzęta przegryzły rurę łączącą chłodnice powietrza z  turbosprężarką, oraz przewody od chłodnicy silnika. Na szczęście właścicielka szybko zorientowała się, że coś jest nie tak, inaczej mogło dojść do poważnej i bardzo kosztownej usterki.

Uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta to dość częste zjawisko. Dlatego kupując auto należy zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są kable elektryczne i przewody gumowe. Sprawdzić czy są na nich ślady ugryzień. Jeśli widać, że guma miejscami jest rozerwana, to należy skontaktować się z elektrykiem samochodowym, by ocenił stan instalacji i oszacował ewentualne naprawy. Dzięki temu w przyszłości można uniknąć kosztownych napraw. Nasi eksperci potrafią wykryć tego typu uszkodzenia i ocenić ich rozmiar. Dlatego kupując auto warto skorzystać z ich wiedzy.

A jeśli już kupili państwo samochód i chcą ustrzec się wizyt zwierząt pod maską, to radzimy by skorzystać ze specjalnych środków odstraszających w aerozolu, które można kupić za oko 20- 30 złotych. Są też na rynku „odstraszacze” elektryczne, tu jednak cena jest wyższa i wynosi od 30 do nawet 200 złotych.  No i są też domowe sposoby, czyli montowanie kostki wc w komorze silnika – pod maską. Jednak tę metodę, mogą Państwo stosować wyłącznie na własną odpowiedzialność…

Na Wasze maile czekamy pod adresem media@motoraporter.com

Porównanie naszych wszystkich raportów jest tutaj: http://motoraporter.com/zamawiam.html, a opinie naszych Klientów można przeczytać pod adresem http://motoraporter.com/reviews